Myśli Niepodległe

W tym miejscu poznamy Myśli Niepodległe znanych szczecinian i osób związanych na co dzień z naszym miastem. W ramach cyklu filmów odpowiedzą na pytania czym dla nich jest niepodległość, w jakich codziennych czynnościach możemy ją dostrzec i jak widzą ją mieszkańcy naszego miasta.

Anna Augustynowicz

Anna Augustynowicz to reżyser teatralna, absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej...

w Krakowie. Od ponad ćwierć wieku, jako dyrektor artystyczny związana z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Swój repertuar opiera przede wszystkim na współczesnej dramaturgii polskiej i zachodniej, chętnie sięga po teksty nowatorskie, burzące stereotypy. Jej twórczość ceniona jest zarówno przez krytyków, jak i widzów i to mimo tego, że spektakle Anny Augustynowicz często budzą kontrowersje. Wyreżyserowała m.in.: „Życie wewnętrzne”, „Klątwę”, „Pasożyty”, „Wesele” i „Kaligulę”. Laureatka „Paszportu Polityki” oraz nagrody im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru”, Ambasador Szczecina.

Danuta Stenka

Danuta Stenka to aktorka teatralna, filmowa i radiowa. W roku 1984 ukończyła studium aktorskie przy...

Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W latach 1984–1988 występowała na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie, gdzie stawiała swoje pierwsze kroki w aktorskim życiu. Obecnie Danuta Stenka jest aktorką warszawskiego Teatru Narodowego.
Ogromną popularność zyskała dzięki rolom w produkcjach serialowych: „Boża Podszewka” (1997), „Ekstradycja III” (1998), „Zaginiona” (2003), czy "Lekarze" (2012-2014). Uznana została za jedną z najpiękniejszych i najzdolniejszych aktorek w Polsce. Zasłynęła z roli George Sand w filmie „Chopin. Pragnienie miłości” (2002) oraz Judyty w komedii romantycznej „Nigdy w życiu!” (2004).
Danuta Stenka wielokrotnie użyczała swego głosu w dubbingowanych wersjach filmów, m.in. w „Iniemamocni” (2004), „Opowieści z Narnii” (2005, 2008, 2010), „Zaplątani” (2010), „Na skrzydłach marzeń” (2013) i „Jak wytresować smoka 2” (2014).
Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Marta Pihan-Kulesza

Marta Pihan-Kulesza urodziła się w 1987 roku w Szczecinie. Polska gimnastyczka, olimpijka z Pekinu i...

Londynu. W zawodach rangi Pucharu Świata w latach 2009 – 2015 zdobyła sześć złotych, sześć srebrnych i cztery brązowe medale. W Londynie Pihan-Kulesza uplasowała się na 19. miejscu w finale wieloboju oraz wywalczyła 11. pozycję na ćwiczeniach wolnych. Była ósma na mistrzostwach Europy w wieloboju w 2008, dziesiąta w 2009 i jedenasta w 2010. W 2011 roku na Mistrzostwach Europy w Berlinie zajęła 11. miejsce w wieloboju oraz przeszła do finałów na równoważni, zajmując ostatecznie siódmą lokatę. Jest mistrzynią Polski w wieloboju gimnastycznym z lat 2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2012, 2013 i 2014 oraz wicemistrzynią z 2006, 2011 i 2015.
Od kilku lat wspólnie z mężem prowadzi ośrodek gimnastyki sportowej dla dzieci Little Gym.

Roman Czejarek

Roman Czejarek urodził się w 1966 roku w Szczecinie. Absolwent V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama...

Asnyka w Szczecinie pracę w radiu rozpoczął zaraz po maturze. W kolejnych latach, w Szczecinie i w Warszawie, współpracował ‪m.in‬. z Polskim Radiem Szczecin, czasopismami „Polityka”, „Tygodnik Kulturalny”, „Przegląd Tygodniowy”, radiową Trójką, Latem z Radiem, Pierwszym Programem Polskiego Radia, „Gazetą Wyborczą”, Telewizją Polską, „Rzeczpospolitą”.
Roman Czejarek od kilkunastu lat jest członkiem jury konkursu „Grand Press”. Współautor gier planszowych „Kupiec Szczeciński” i „Szczeciński Spekulant”. Autor książek takich jak: „Szczecin przełomu wieków XIX/XX”, „Sekrety Szczecina” (cz. 1. i 2.), „Szczecin, którego nie ma”. Od 2010 Ambasador Szczecina. W roku 2011 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Żonaty. Ma dwóch synów.

Cezary Łazarewicz

Cezary Łazarewicz to urodzony w 1966 roku w Darłowie dziennikarz prasowy i reportażysta. W latach...

80. redagował prasę podziemną i dystrybuował pisma tzw. drugiego obiegu. Od początku lat 90. związany z „Gazetą Wyborczą”. Był także dyrektorem szczecińskiego Radia na Fali. Później związany również z „Przekrojem”, „Polityką”, „Newsweekiem”, „Wprost” i Wirtualną Polską. Laureat Literackiej Nagrody Nike z roku 2017 za książkę „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” o jednej z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych w PRL. Za tę publikację otrzymał także Nagrodę im. Haleckiego, nagrodę MediaTory w kategorii obserwator oraz nominację do Nagrody im. Kapuścińskiego.

Piotr Lisek

Piotr Lisek to polski lekkoatleta specjalizujący się w skoku o tyczce. Na swoim koncie ma...

wiele medali ważnych imprez lekkoatletycznych. Bez wątpienia najcenniejszym trofeum w jego kolekcji jest brązowy krążek Mistrzostw Świata w Pekinie w 2015 roku. Medale tego samego koloru zdobywał także w halowych Mistrzostwach Świata w Portland w 2016 roku i Mistrzostwach Europy w Pradze w 2015 roku. W marcu 2017 roku zdobył tytuł halowego Mistrza Europy. Jest absolutnym rekordzistą Polski w tej dyscyplinie.

Pierwszy Polak, który pokonał wysokość 6m.

W Szczecinie trenuje od 2012 roku.