Myśli Niepodległe

W tym miejscu poznamy Myśli Niepodległe znanych szczecinian i osób związanych na co dzień z naszym miastem. W ramach cyklu filmów odpowiedzą na pytania czym dla nich jest niepodległość, w jakich codziennych czynnościach możemy ją dostrzec i jak widzą ją mieszkańcy naszego miasta.

Moja Niepodległość - Edwin Bendyk

Publicysta, pisarz, wykładowca. Na co dzień związany z tygodnikiem „Polityka” – Edwin Bendyk jest kolejnym...

bohaterem cyklu „Myśli Niepodległe”.

Odkrywać Szczecin na nowo, zaczął w momencie oddania do użytku Trafostacji Sztuki. Od tego momentu uczy się topografii od nowa. Zawsze kiedy tutaj przyjeżdża, przechodzi przez Trafostację, dzięki czemu upewnia się że jest w Szczecinie.

Rune Bergmann

Maestro, wulkan energii, osobowość sceniczna. Słowem człowiek orkiestra i to dosłownie, bo bohater najnowszego odcinka...

cyklu „Myśli Niepodległe” to Rune Bergmann – dyrektor artystyczny i pierwszy dyrygent Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W Szczecinie jest od dwóch lat, ale mimo, że ze względu na swój zawód często musi wyjeżdżać i podróżować, w naszym mieście znalazł już swoją enklawę.

Sylwester Ostrowski

Saksofonista jazzowy i producent muzyczny, szef artystyczny festiwalu Szczecin Jazz oraz Ambasador Szczecina. Uwielbia Szczecin...

za przestrzeń, pełną zieleni, parków i wody. Miasto kojarzy mu się z kompozycją Milesa Davisa „Blue in Green”, bo taki właśnie jest Szczecin błękitny i zielony. Sylwester Ostrowski jest kolejnym bohaterem cyklu „Myśli Niepodległe”.

Agnieszka Skrzypulec

Agnieszka Skrzypulec - reprezentantka Polski w żeglarstwie, uczestniczka letnich igrzysk olimpijskich, medalistka Mistrzostw Polski, Europy...

i Świata. W Szczecinie zakochała się po raz drugi przy okazji Juwenaliów, które odbyły na Łasztowni i Bulwarach. Widok na Odrę i Wały Chrobrego to wg. niej najpiękniejsze miejsce w mieście.

Anita Agnihotri

Anita Agnihotri urodziła się w miejscowości Shahjehanpur w Północnych Indiach. W 1973 roku została wybrana...

Miss Indii. Niedługo potem przyjechała do Szczecina i została tu do dziś. Z wykształcenia jest filologiem anglistyki, a z zawodu restauratorką. Jej pasją są książki, historia i jedzenie. Jako wytrawny smakosz ceni również dobre towarzystwo i spokój ducha, dlatego regularnie medytuje.

Marek Niedźwiecki

Marek Niedźwiecki urodził się w 1954 roku w Sieradzu. Absolwent Wydziału Budownictwa Łódzkiej Politechniki. To...

właśnie wtedy pierwszy raz zasiadł za mikrofonem. Ze studencką rozgłośnią współpracował w latach 1973 – 1981. W tym czasie udało mu się wygrać konkurs na spikera Radia Łódź, w którym został zatrudniony w połowie 1978 roku. Cztery lata później rozpoczął pracę w Programie III Polskiego Radia. Słuchacze poznali go przede wszystkim jako prowadzącego „Listę Przebojów”. Był również pomysłodawcą audycji „Top Wszech Czasów”. Prywatnie kawaler, który uwielbia podróże po Australii. Zbiera płyty muzyczne. Swoją kolekcje szacuje na ponad 15 tys. egzemplarzy.

Anna Augustynowicz

Anna Augustynowicz to reżyser teatralna, absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej...

w Krakowie. Od ponad ćwierć wieku, jako dyrektor artystyczny związana z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Swój repertuar opiera przede wszystkim na współczesnej dramaturgii polskiej i zachodniej, chętnie sięga po teksty nowatorskie, burzące stereotypy. Jej twórczość ceniona jest zarówno przez krytyków, jak i widzów i to mimo tego, że spektakle Anny Augustynowicz często budzą kontrowersje. Wyreżyserowała m.in.: „Życie wewnętrzne”, „Klątwę”, „Pasożyty”, „Wesele” i „Kaligulę”. Laureatka „Paszportu Polityki” oraz nagrody im. Zygmunta Hübnera „Człowiek Teatru”, Ambasador Szczecina.

Danuta Stenka

Danuta Stenka to aktorka teatralna, filmowa i radiowa. W roku 1984 ukończyła studium aktorskie przy...

Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W latach 1984–1988 występowała na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie, gdzie stawiała swoje pierwsze kroki w aktorskim życiu. Obecnie Danuta Stenka jest aktorką warszawskiego Teatru Narodowego.
Ogromną popularność zyskała dzięki rolom w produkcjach serialowych: „Boża Podszewka” (1997), „Ekstradycja III” (1998), „Zaginiona” (2003), czy "Lekarze" (2012-2014). Uznana została za jedną z najpiękniejszych i najzdolniejszych aktorek w Polsce. Zasłynęła z roli George Sand w filmie „Chopin. Pragnienie miłości” (2002) oraz Judyty w komedii romantycznej „Nigdy w życiu!” (2004).
Danuta Stenka wielokrotnie użyczała swego głosu w dubbingowanych wersjach filmów, m.in. w „Iniemamocni” (2004), „Opowieści z Narnii” (2005, 2008, 2010), „Zaplątani” (2010), „Na skrzydłach marzeń” (2013) i „Jak wytresować smoka 2” (2014).
Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Marta Pihan-Kulesza

Marta Pihan-Kulesza urodziła się w 1987 roku w Szczecinie. Polska gimnastyczka, olimpijka z Pekinu i...

Londynu. W zawodach rangi Pucharu Świata w latach 2009 – 2015 zdobyła sześć złotych, sześć srebrnych i cztery brązowe medale. W Londynie Pihan-Kulesza uplasowała się na 19. miejscu w finale wieloboju oraz wywalczyła 11. pozycję na ćwiczeniach wolnych. Była ósma na mistrzostwach Europy w wieloboju w 2008, dziesiąta w 2009 i jedenasta w 2010. W 2011 roku na Mistrzostwach Europy w Berlinie zajęła 11. miejsce w wieloboju oraz przeszła do finałów na równoważni, zajmując ostatecznie siódmą lokatę. Jest mistrzynią Polski w wieloboju gimnastycznym z lat 2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2012, 2013 i 2014 oraz wicemistrzynią z 2006, 2011 i 2015.
Od kilku lat wspólnie z mężem prowadzi ośrodek gimnastyki sportowej dla dzieci Little Gym.

Roman Czejarek

Roman Czejarek urodził się w 1966 roku w Szczecinie. Absolwent V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama...

Asnyka w Szczecinie pracę w radiu rozpoczął zaraz po maturze. W kolejnych latach, w Szczecinie i w Warszawie, współpracował ‪m.in‬. z Polskim Radiem Szczecin, czasopismami „Polityka”, „Tygodnik Kulturalny”, „Przegląd Tygodniowy”, radiową Trójką, Latem z Radiem, Pierwszym Programem Polskiego Radia, „Gazetą Wyborczą”, Telewizją Polską, „Rzeczpospolitą”.
Roman Czejarek od kilkunastu lat jest członkiem jury konkursu „Grand Press”. Współautor gier planszowych „Kupiec Szczeciński” i „Szczeciński Spekulant”. Autor książek takich jak: „Szczecin przełomu wieków XIX/XX”, „Sekrety Szczecina” (cz. 1. i 2.), „Szczecin, którego nie ma”. Od 2010 Ambasador Szczecina. W roku 2011 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Żonaty. Ma dwóch synów.

Cezary Łazarewicz

Cezary Łazarewicz to urodzony w 1966 roku w Darłowie dziennikarz prasowy i reportażysta. W latach...

80. redagował prasę podziemną i dystrybuował pisma tzw. drugiego obiegu. Od początku lat 90. związany z „Gazetą Wyborczą”. Był także dyrektorem szczecińskiego Radia na Fali. Później związany również z „Przekrojem”, „Polityką”, „Newsweekiem”, „Wprost” i Wirtualną Polską. Laureat Literackiej Nagrody Nike z roku 2017 za książkę „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” o jednej z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych w PRL. Za tę publikację otrzymał także Nagrodę im. Haleckiego, nagrodę MediaTory w kategorii obserwator oraz nominację do Nagrody im. Kapuścińskiego.

Piotr Lisek

Piotr Lisek to polski lekkoatleta specjalizujący się w skoku o tyczce. Na swoim koncie ma...

wiele medali ważnych imprez lekkoatletycznych. Bez wątpienia najcenniejszym trofeum w jego kolekcji jest brązowy krążek Mistrzostw Świata w Pekinie w 2015 roku. Medale tego samego koloru zdobywał także w halowych Mistrzostwach Świata w Portland w 2016 roku i Mistrzostwach Europy w Pradze w 2015 roku. W marcu 2017 roku zdobył tytuł halowego Mistrza Europy. Jest absolutnym rekordzistą Polski w tej dyscyplinie.

Pierwszy Polak, który pokonał wysokość 6m.

W Szczecinie trenuje od 2012 roku.